Beskrivelse
Nellie by Permin
Indhold: 55% Alpaca, 24%Bomuld, og 21% Uld
Vægt/længde: 50 g = ca. 200 meter
Anbefalede pinde: 3 1/2 – 4 mm
Strikkefasthed: 18-20 m x 28-30 p = 10×10 cm
Vask : vaskes i hånden.
Er der en farve du ønsker, kan jeg skaffe den, hvis Permin har den.
Alpakauld giver garnet en lækker lethed og blødhed og er behageligt temperaturregulerende og åndbart. Nellie by Permin egner sig derfor til såvel sommerstrik som vinterstrik. Alpakauld er desuden antistatisk og fnuldrer ikke, som andre garnfibre kan have tendens til. De fleste vil også opleve, at det kradser mindre end andre uldfibre.
Farveskalaen i Nellie er lys, men hvert nøgle har en fin stribeeffekt, som gør at ikke to strikkeprojekter bliver ens.
Vi skriver pind 3½ – 4 mm og 18 – 20 m, men Nellie kan med fordel strikkes op på pind 7 mm eller højere for at understrege det luftige look. Brug også Nellie som følgetråd med andre garner.
Nellie by Permin er produceret i Italien af en familiedrevet virksomhed, som har specialiseret sig i produktion af blandingsgarner med alpaka.
Virksomheden overholder EU’s kemikalielovgivning og har generelt stort fokus på miljø og sikkerhed. Virksomheden arbejder for gennemsigtighed og bæredygtighed i alle processer samt fokus på dyrevelfærd og beskyttelse af dyreopdrætsarealer.








